Rubriky
Články

Význam vitamínu D3 na podzim

zdroj: www.celostnimedicina.cz

Na podzim stoupá význam vitamínu D3. Tento vitamín, jehož popularita vzrostla během koronavirové epidemie, byl předtím spíš znám ve spojitosti s vápníkem jako základní vitamín pro kosti. Později vzrostl o něj zájem i vzhledem k jeho úloze při posílení našeho imunitního systému. Začněme ale od začátku.

Vitamin D2 a D3

Vitamin D, bez číslovky v názvu, je vlastně souhrnné označení pro steroidní hormonální prekurzory, známé pod názvem kalciferoly.

Odborné názvy pro jednotlivé kalciferoly jsou ergocalciferol (vitamin D2) a cholecalciferol (vitamin D3). Vitamin D2 se tvoří a vyskytuje v rostlinné říši. Po konzumace potravy se v organismu mění původní D2 na lépe vstřebatelný vitamín D3. Vegetariáni a vegani musí mít na mysli, že abychom dostali do těla dostatečné množství aktivního vitaminu D2, je ho potřeba mnohonásobně větší množství než živočišného vitamínu D3.

Je zajímavé, že vitamin D3 u živočichů se tvoří z cholesterolu (pokud by někdo považoval, jak někdy vyplývá z populárních článků, cholesterol za čisté zlo). Z cholesterolu vzniká provitamin 7- dehydrocholesterol a z něho vitamin D3. Za standardních okolností probíhá tento proces vlivem slunečního záření v kůži.

Zdroje

V potravinách je vitamin D obsažen zejména v tučných rybách (sardinky, losos, sleď či tuňák). Dále ho můžeme najít v margarínech, některých mléčných výrobcích, vajíčkách, hovězím mase a játrech.

Základní funkce

Vitamin D3 společně s parathyroidním hormonem (parathormonem), napomáhají regulovat vápníku a fosfátů v organismu. Pomáhá zlepšovat vstřebávání vápníku ze žaludečního traktu a je důležitý pro pevnost zubů a kostí. Funkce parathormonu, který je produkován příštítnými tělísky, spočívá ve zvyšování hladiny vápníku v krvi.

Imunita

Jak již bylo zmíněno, v době koronaviru vzrostl zájem o funkci vitaminu D3 pro jeho význam při posílení imunitního systému našeho těla.

Aby mohl vitamín D ovlivňovat imunitu, musí se navázat v organismu na specifický receptor. Tento receptor je přítomen ve všech buňkách imunitního systému, zejména v tzv. antigen prezentujících buňkách a T-lymfocytech.

Antigen prezentující buňky (známé pod anglickou zkratkou APC buňky) jsou skupinou buněk různých typů, které mají tu vlastnost, že jsou schopné prezentovat (“dá se říci předvést vzorek”) antigeny buňkám imunitního systému. Většina APC buněk má schopnost fagocytózy, tedy pohlcení částice tělu cizí. Ty pak rozloží na antigeny a ty poté prezentují. Příkladem takových buněk jsou dendritické buňky a makrofágy. Někteří k nim přiřazují ještě B-lymfocyty a aktivované T-lymfocyty.

Dendritické buňky pohltí (odborně řečeno fagocytují) tělu cizí částice a poté ukáže jejich antigeny (bílkoviny na povrchu cizích částic) ostatním „kolegům” v imunitním systému a řekne jim: Ty jsou cizí, na ty si dejte pozor a zlikvidujte je! Oni to už budou vědět a nebudou se je nejprve muset naučit rozeznávat.

Další buňky, makrofágy jsou bílé krvinky (leukocyty), které vznikají z jiných, odpočívajících, neaktivních bílých krvinek, monocytů. Monocyt je pasivní, makrofág aktivní. Stejně jako dendritické buňky, pohltí cizorodé částice a seznámí z jejich antigeny další kolegy z imunitního systému, T-lymfocyty, které pak spustí další kolo obranné imunitní reakce proti vetřelcům.

Ještě zmíněné B-lymfocyty představují základní buňky protilátkové imunity. Po setkání s antigenem se mění na plazmatické buňky, které vytvářejí protilátky proti bílkovinným a glykoproteinovým (bílkoviny, které ve své molekule obsahují cukernou neboli sacharidovou složku) antigenům a toxinům.

Je dobré si také uvědomit, že látky obsažené v cigaretovém kouři ovlivňují nežádoucím způsobem metabolismus vitaminu D a tím mohou zvýšit riziko vzniku autoimunitních onemocnění.

Vitamín D a adaptivní imunita

Je oblastí imunitní reakce, která je zastoupena B a T lymfocyty a tvorbou protilátek. Vitamin D3 zde hraje zásadní roli. Pokud nemáme dostatek vitamínu D, nedojde k aktivaci již zmíněných T-lymfocytů. Ty jsou důležité protože, T-lymfocyty jsou bílé krvinky, které mají důležité imunitní funkce –například likvidují nádorové buňky nebo buňky napadené viry. Rovněž se podílejí, jak jsem zmínil, na regulaci imunitní odpovědi organismu.

Vitamín D3 má povolená následující zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU – pokud je v jedné dávce alespoň 30 IU vitamínu D lze tvrdit, že:

  • podporuje správného vstřebávání/využití vápníku a fosforu
  • přispívá k normální hladině vápníku v krvi
  • přispívá udržení normálního stavu kostí
  • přispívá ke správné činnosti svalů
  • podporuje udržení normálního stavu zubů
  • podporuje správné funkce imunitního systému
  • podílí se na procesu dělení buněk

Dávkování vitamínu D

Průměrné denní potřebné množství je 10 mikrogramů (v přepočtu na mezinárodní jednotky je to 400 m.j., na tento přepočet pozor!). Toto množství se obvykle podává preventivně. U těhotných a kojících žen je toto množství větší.

Nicméně některé odborné zdroje už označují tuto dávku za nedostačující. Pro aktivaci imunitních procesů, a tedy pro lepší obranu (nejen) proti koronaviru je potřeba užívat denně

1000-2000 IU (neboli 25-50 mikrogramů). Pro aktivaci imunitního systému odborníci doporučují se doporučuje denně přijmout 2000 IU. Tuto celkovou denní dávku bych nedoporučoval překračovat. Často se můžeme setkat s tím, že množství vitamínu D3 je uváděno v tzv. IU (International Units, mezinárodních jednotkách). Přepočet je:1 µg (mikrogram)= 40 IU.

Také je třeba v případě malých dětí, těhotných a kojících žen se nejprve o dávkování poradit s jejich ošetřujícím lékařem.

Projevy nedostatku vitamínu D3

Pokud dojde k dlouhodobému nedostatku vitaminu D, dochází ke snížení hladiny vápníku a fosfátů v organismu. Následkem tohoto nedostatku dochází k tzv. měknutí kostí. U dětí se tento jev označuje jako křivice, u dospělých jako osteomalacie a označuje abnormální vývoj kostí. Tato porucha vede k bolestem zad, svalové slabosti, bolesti kostí a zlomeninám.

Vitamín D3 u dětí

Vitamín D3 je velmi důležitý pro růst a rozvoj dítěte, protože se podílí na růstu a vývoji jeho kostí. Roli hraje ovšem před narozením i hladina vitamínu D3 v krvi matky. Výzkumy prokázaly, že děti narozené ženám s dostatečnou hladinou vitaminu D3 v době těhotenství mají v kostech vyšší obsah minerálních látek než děti, které se narodily ženám s nižšími hladinami vitaminu D v krvi. To je velmi významné, protože to má zásadní vliv na vývoj pohybového aparátu dítěte. Podávání vitamínu D dětem po porodu je rovněž důležité, nicméně pouze posiluje to, co již se vytvořilo (mineralizace kostí se nadále zvyšuje), přetrvává jako základ stav kostní mineralizace, jak vytvořen již při jeho pobytu v těle matky.

Pokud má dítě nedostatek vitamínu D, jeho nedostatek se projevuje vznikem křivice (porucha tvorby kostí a následná deformace kostí). Odborný název je rachitida neboli rachitis. Rachitida je osteomalacie, kde dochází k nedostatečné mineralizaci, tím i kalcifikaci kosti. Chrupavčitá složka není dostatečně nahrazována a tím dále formována do kostní tkáně. Nejprve se ovšem nedostatek vitamínu D projevuje příznaky, jako jsou zpomalení růstu, apatie nebo naopak zvýšená dráždivost, svalová slabost a sklon k častým respiračním onemocněním. Zuby rostou nepravidelně a zubní sklovina je porušena.

Vitamin D neovlivňuje jen stav kostí, ale i činnost nervového systému, tvorbu a růst nových buněk a imunitní systém. I to vše je důležité pro zdravý rozvoj dítěte. Odborníci uvádějí, že orientačně potřebná denní dávka vitamínu D u dětí činí zhruba 400 IU (mezinárodních jednotek), cože je v přepočtu 10 mikrogramů (μg).

Je třeba zmínit, že dospělí (i děti od tří let věku) mají k dispozici řadu přírodních přípravků s obsahem vitamínu D3, často v kombinaci s vápníkem nebo dalšími složkami.

Než si koupíte vitamín D v lékárně zvažte kvalita versus cena

Důležité je, aby byl vitamín D3 v kvalitním oleji, ideálně MCT oproti jiným rostlinným olejům. Zaměřte se na tzv.“clean label“ což znamená čistý doplněk stravy, bez žádných dalších přídatných látek, barviv, sladidel, protispékavých látek apod. Nejvíce vstřebatelnou formou je lipozomální forma. Pro lidský organismus je ideální kombinace vitamínu D3 s K2.

Proč?

  • vitamíny D3 a K2 pracují synergicky
  • při různých procesech si vzájemně vypomáhají a doplňují
  • jeden bez druhého optimálně nefungují
  • samotné užívání vitamínu D3 či vitaminu K2 nebude nikdy tak efektní, jako vzájemná kombinace těchto vitaminů
  • vitamín K2 zvyšuje odolnost i využitelnost vitamínu D3 a působí proti kalcifikaci cév

Já osobně používám pro své děti jiný přípravek než pro sebe.

Pro děti mi vyhovuje nejvíce tento. Super cena, prvotřídní kvalita a čistota. Stačí jedna kapka denně.

VITAMÍN D3 PRO DĚTI V OLIVOVÉM OLEJI

Pro sebe si kupuji zásadně kombinaci s K2. Jelikož vám stačí jedna kapka denně, balení vám vydrží opravdu dlouho:-)

VITAMÍN D3 + K2 KAPKY V BIO OLIVOVÉM OLEJI, 50 ML

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *