Rubriky
Články

Premenstruační syndrom a co s tím

Premenstruačním syndromem rozumíme kombinaci tělesných a psychických příznaků, které se zpravidla vyskytují zhruba týden před začátkem menstruace.

Tento stav pak potrápí až 80 % všech žen. Za jednu z příčin dnešní medicína pokládá hormonální nerovnováhu, kdy organismus, ani psychika nepracují tak, jak by měly. Osobně pak ve své nutriční praxi vídám též unavené, uspěchané ženy na vrcholu své kariéry, které nedostatečně jedí, odpočívají, spí a jen tak, pro radost a pro potěchu těla například lenoší, případně si zajdou na příjemnou procházku.

Přitom, to, jak je nastavená žena se následně otiskne do chodu celé rodiny. Neboť málokterý muž je natolik silný, aby dlouhodobě ustál „vrtochy“ své ženy. Přitom, stačí opravdu tak málo, aby nám bylo zase dobře. Jednoduše, zkusme se vcítit do sebe samé. Zkusme se sebe samé zeptat, co bychom v životě opravdu rády a zda je to to, co zrovna teď děláme. Samozřejmě, v životě jsou okamžiky, kdy spoustu věcí udělat musíme. Zazimovat zahradu, chatu, vybílit dům od základů po střechu. Nicméně, pak též existují činnosti, které nám již netřeba vykonávat a dělat. Nyní hovořím o každodenní tíze, kterou neseme navzdory tomu, že duše říká ne.

  • Nevhodně zvolená stresující práce
  • neustálé hádky s partnerem
  • duševní slabosti, se kterými se zatím nedokážeme poprat, kdy doslova žijeme v područí svého biče, který nás stále ukovává v činnosti a povinnosti, jež nás paradoxně vysilují.

Například touha po perfekcionismu, dokonalosti…I to, je do jisté míry velmi vyčerpávající a pravděpodobně přispěje k celkové nepohodě a frustraci.

Mezi základní příznaky PMS řadíme:

• výkyvy nálady a neustálá podrážděnost,
• přecitlivělost, úzkost, plačtivost, což může dojít až do stádia depresí,
• migrény, bolesti hlavy,
• nesoustředěnost,
• pnutí a bolesti v prsou,
• bolesti v podbřišku,
• problémy s trávením, nejčastěji nadýmání,
• otoky,
• ztráta chuti na sex.

Osobně z praxe vím, aniž bych kdy PMS trpěla, jak mocná a účinná může být strava. A také byliny, dostatek spánku, odpočinku, léčivého cvičení či dokonce relaxačních, úlevových technik. I taková „neobyčejně obyčejná“ hormonální jóga dokáže s naším tělem učinit divy, o čemž by mohly jistě vyprávět ženy, lékaři označeny za neplodné, které přivedly na svět několik dětí. A to je už přeci úžasný příklad toho, jak naše těla dovedou zabrat, fungovat a růst, pokud jim k tomu dáme vhodné podmínky.

Trpíme-li na PMS, do stravy zařaďme dostatek vápníku, hořčíku, vitamínu E a B6 a rovněž potřebné omega 3 NMK.

Vápník

Začnu tedy vápníkem, zásaditým minerálem, který je zároveň tím nejzastoupenějším minerálem v celém našem těle. Jeho potřeba narůstá v počátku menstruačního cyklu, je tedy dobré, pokud se na něj zaměříme ještě předtím, než se dostaví menstruační krvácení. Pokud jej navíc propojíme s hořčíkem, zinkem, vitamínem D3 a K2, naše tělo bude navýsost spokojené. Nejsme-li zrovna fandové doplňků, postupujme takto:
• nejvyšší vstřebatelnost vápníku vykazuje tělo v odpoledních hodinách, spíše k večeru,
• výtečnými zdroji vápníku bude tvrdý sýr, zde ale upřednostněme méně slané tipy, neboť sůl váže vodu a my se tak, namísto, abychom tělu pomohly, můžeme potýkat s nepříjemným zavodněním.

Máme-li přístup k domácím kozím či kravským sýrům, upřednostněme je, neboť mléko volně se pastveného dobytka nabídne o něco více omega 3 NMK, taktéž i živin. Dále jídelníček naplňme brokolicí, rybičkami ve vlastní šťávě, řeřichou, mandlemi, sezamem, zařadit lze také mák, ačkoli ona vstřebatelnost je pouhých 15 %. Do polévek přidávejme zelené natě, smlsněme si na kvalitních dobrých fících. A mysleme též na luštěniny, které dopředu namáčejme, ať už se bude jednat o cizrnu, čočku, fazole či hrách. Zajímavým zdrojem bude též melasa, která, kromě vápníku, nabídne i zinek, železo a hořčík.

• Eliminujme stres, jakkoli, neboť stres vnímám osobně jako velkou metlu lidstva.
• Vyvarujme se přílišné konzumace oxalátů (špenát, čokoláda, černý čaj), za den snězme maximálně 40 g vlákniny (DDD je 30 g na den), neboť ta, ve větším množství, vytahuje minerální látky z těla pryč. Vyhněme se též nadbytečnému příjmu fosfátů, které se nacházejí v nápojích typu Coca-Cola či v tavených sýrech.

Můj tip na vápník – co mám vyzkoušeno a funguje:

Ideální je tento produkt protože obsahuje vše výše zmiňované a v dostatečné dávce :

VITAMIN CODE RAW VÁPNÍK, 60 KAPSLÍ

Proč zrovna tento? Kromě vápníku obsahuje také hořčík, vitamín K i D3. Vše o čem se zmiňujeme výše v článku. Tady máte tedy vše v jedné kapsli. Navíc obsažený vápník je BIO a RAW, technologicky nezpracovaný, nerafinovaný a získaný pouze z rostlinného zdroje. A tím jsou mořské řasy Algas calcareas, které jsou šetrně sklízeny na nedotčených březích Jižní Ameriky.

VÍCE ZDE

Jak by mohl vypadat takový jídelníček, který kombinuje vše výše zmíněné a zároveň přináší tělu více zásad než kyselin?

Snídaně: Jáhelná kaše s mandlemi a jablkem, lněný olej, konopný protein
Dopolední svačinka: Strouhaná mrkev s kokosem, rozinkami a kapkou medu (čekankového sirupu)
Oběd: Losos pečený v koprové krustě, brambor vařený ve slupce, jemný zeleninový salát z rajčat a kořenové zeleniny
Odpolední svačina: Žitný chléb, kozí sýr, miska fermentované zeleniny
Večeře: Dýňová polévka s amarantem, parmazánem, dýňovými semínky a dýňovým olejem

Vitamín E

Najdeme jej všude tam, kde se na svět tlačí nový život, ve všech těch klíčcích, oříšcích, panenských olejích, též v mnohé zelenině, jako je salát, špenát, rajčata, avokádo, ale i kvalitní máslo, mléko, vejce. Osobně doporučuji vpustit do jídelníčku více zeleného, což tělu mnohokrát prospěje a pomůže. Máte rádi klíčky? Není nic snazšího než naklíčit mungo, slunečnici (výtečný zdroj vitamínu E a zároveň též zmíněného vitamínu B6), ale i pohanku, řeřichu, vojtěšku či brokolicová semínka. Fantazii se meze nekladou, zde si určitě vyhrajete. Navíc, klíčící nádoba je i velmi pěkný dekorační doplněk.

Hořčík, symbol klidu a míru

Ten osobně vnímám jako mocný základ, vždyť zastává na 300 nejrůznějších funkcí v celém lidském těle. A tady bych si vypomohla slovy známé písně: Těžko tě získávám, lehce tě ztrácím, já vím… protože o hořčík dokážeme přijít opravdu velmi snadno. Naštěstí nebývá problémové jej opět doplnit, víme-li však, jak. A na hořčík se určitě zaměřme, trápí-li nás PMS.

O hořčík přicházíme, pokud:
• nás trápí časté virózy, ochoření, nemoci,
• konzumujeme alkohol,
• jídelníček stavíme spíše na kyselinách a zásadách, konzumujeme mnoho živočišných tuků, pšeničné, kukuřičné či rýžové mouky, sladkostí, aditiv,
• nedostatečně spíme,
• nedokážeme správně pracovat se stresem.

Býváme-li roztěkané, rozohněné a vykolejené, aniž bychom k tomu našly zjevnou příčinu, případně nás denní události, které bychom jindy zvládly s maximálním přehledem, posunou o několik metrů nazpátek, do stravy zcela jistě zařaďme hořčík. Dobrou zprávou je, že mírní křeče, pomáhá předcházet zadržování vody v těle, reguluje funkci svalů a nervů, které jsou zapojeny do menstruačního cyklu. A doslova nás pohladí, ukonejší, vrátí zpět ke svému středu. Doporučená denní dávka čítá asi 400 mg. V dnešní době, tím, jak je půda všude okolo nás vydrancovaná a minerálně „prázdná,“ zkuste zapojit i potravinové doplňky, případně pak Epsomskou sůl, kterou stačí přisypat do koupele. Hořčík je totiž tělo schopné vstřebat i přes kůži.

Kde všude hořčík najdeme?
• banány, mandle, slunečnicové semínko, vlašské ořechy,
• kakao, kvalitní čokoláda, jáhly, pohanka,
• avokádo, fíky, špenát, zelené natě,
• žitný chléb (nejlépe ten z kvásku)

Vitamín B6

I tento vitamín je potřeba zmínit, neboť pomáhá regulovat hormonální aktivitu před i během menstruace, čímž přispívá k normální činnosti nervové soustavy.

Za jeho dobré zdroje pokládáme:

• vepřové maso a drůbež, makrely, vejce, droždí,
• banány, brambory, batát, zelí, špenát, kapusta, avokádo, mrkev, ořechy,
• obiloviny, celozrnný chléb, slunečnicové semínko

A pak tu máme ještě velmi podstatné omega 3 NMK, o kterých již však bylo napsáno mnohé a samo by vydalo na samostatnou knihu. Zde bych vás ráda odkázala na článek: Pohodová menstruace – CelostniMedicina.cz, ve kterém se podrobněji o omega 3 NMK dočtete a článek vás zároveň provede další fází menstruačního cyklu, kterou je menstruační krvácení. A i to může být pohodové, pokud svému tělu, spíše, než bereme, dáme.

Bylinky jako cesta k úlevě

Na závěr bych moc ráda uvedla i bylinky, které nám při PMS dokážou také velmi ulevit. Zařadit můžeme:

  • kontryhel
  • řebříček
  • hluchavku bílou
  • meduňku
  • levanduli
  • heřmánek
  • třezalku
  • přidat lze také drmek a
  • anděliku čínskou.

Na trhu jsou pak dostupné též směsi ženských bylin, které vám s PMS zaručeně pomohou. Za sebe bych též ještě chtěla napsat, abychom si všímaly svých vnitřních pocitů, které mohou právě s PMS vzejít snáze na povrch. Dusíme-li v sobě například vztek a ten se nám daří v sobě dusit dlouho, bez toho, aniž by si kdokoli všimnul (např. v práci, kam chodit musíme), v období PMS pravděpodobně vypluje na povrch. A jsem si jistá, že ten přetlak neuvolníme u ředitele v kanceláři, jako spíše v místech, která jsou k tomu vhodnější, například doma.

Pracujme tedy vědomě na svých pocitech, svůj život urovnávejme, zaslužme se o svůj potřebný díl štěstí, který si především dáváme my samotné.

Můj tip z bylinek – co mám vyzkoušeno a funguje mi:

Mně osobně velmi pomáhá bylinka Drmek obecný. Vyzkoušenou mám tuto a nedám na ni dopustit:

DRMEK OBECNÝ 90 KAPSLÍ

Drmek je velmi dobrý v období menopauzy ale i menstruační období. Dle mého názoru pokud existuje bylina, o které se může s jistotou tvrdit, že podporuje obě tato období, potom je to drmek obecný, známý také pod názvem mnišský pepř či bobule cudnosti. Z pohledu čínské medicíny oplývá schopností  „uvolňovat jaterní čchi“, řadí se tak mezi byliny vhodné téměř pro každou ženu.

VÍCE ZDE

Autorka článku: Mgr. Zuzana Švédová

Napsáno pro : www.celostnimedicina.cz

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *