Rubriky
Články

Menstruace jako důvod zhřešit?

Aneb cvičit nebo necvičit v době menstruace?

Už je to zase tady, menstruace! Mnoho z nás zažívá během menstruace nepříjemné symptomy, jako je nafouknuté břicho, bolesti svalů a kloubů a také náhlé změny nálady. Není tedy divu, že na fyzickou aktivitu nemáme ani pomyšlení. Každý měsíc se to opakuje a pokaždé mě napadá stejná otázka.

Jak je to tedy s tím cvičením v době menstruace?

Zjistila jsem, že existují dvě kategorie žen. Jedny, které vnímají cvičení v době menstruace jako pozitivní uvolňující činnost a druhé, v kterých kombinace slov menstruace a cvičení vyvolává pocit absolutní rezignace.

Necvičit v době „svých dní“ je pouhý mýtus.

Přestože většina z nás vnímá menstruaci jako dostatečný důvod k odkladu, opak je přitom pravdou. Cvičení je v této době velmi prospěšné! V tomto období je vhodné cvičit stejně jako v jiné dny. To, že se tělo snadněji vyčerpá a mělo by spíše odpočívat, je v podstatě mýtusCvičení pomáhá mírnit projevy premenstruačního syndromu, bolestivé menstruace a má pozitivní vliv na psychiku ženy.

Pokusím se vám tedy vysvětlit, jak to u nás žen funguje.

V době menstruace přebírají hormony absolutní zodpovědnost za to, že se z nás oficiálně stávají protivné baby.  Kdysi jsem se dočetla, že žena má v době menstruace 4 tváře.

Každá žena prochází každý měsíc svým malým jarem, létem, podzimem i zimou.

Na začátku našeho cyklu, v období menstruace, jsme v útlumu. Potřebujeme více klidu a máme často tendence propadat pocitům, že selháváme, nejsme výkonné tak, jak se od nás očekává. 

  Udělejme si pořádek v papírech, šanonech, šuplících.

Doporučení pro toto období. Tělo potřebuje více prostoru na odpočinek, ale také pro utřídění věcí ve všech oblastech našeho života. Stejně jako příroda, i my potřebujeme nasbírat síly na jaro a vytvořit prostor pro vše nové a svěží.

Jak konkrétně nám fyzická aktivita pomůže?

  1. Endorfin zlepší náladu, rozproudí krev a uleví od křečí.

I přesto, že tělo si říká o odpočinek, cvičení by mělo být nedílnou součástí těchto dní. Během cvičení se totiž do našeho těla vyplavuje kromě jiných látek i hormon endorfin, kterému se přezdívá hormon štěstí. Ten reaguje s receptory v mozku, což následně vede ke zlepšení nálady a také to pomáhá tlumit naše vnímání bolesti.

2. Cvičení pomůže od nafouklého břicha.

Několik dní před menstruací, tedy v průběhu takzvaného premenstruačního syndromu, tělo zadržuje vodu. Žena si tak může připadat oteklejší a řešit nepříjemně nafouklé břicho. Ulevit od těchto projevů může právě pohyb. Pot, který naše tělo během fyzické aktivity produkuje, navíc vodu z těla odvádí, což při nepříjemně nafouknutém břiše pomáhá.

3. Doplňujte hořčík.

Během sportovní aktivity náš pot ovšem nevyplavuje z těla jen zmíněnou vodu, ale i další látky, jako je sůl, draslík, trochu vápníku, stopové prvky a zejména pak poměrně významné množství hořčíku.

Hurá za štěstím!

Takže děvčata, pokud chceme být ještě krásnější a šťastnější, než jsme, hurá cvičit, a to i v době menstruace.

Sdílet článek

1 komentář u „Menstruace jako důvod zhřešit?“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *