Rubriky
Články

Hormonální nerovnováha: Jaké jsou příznaky a co dělat pro rovnováhu estrogenu, melatoninu, kortizolu a inzulinu?

Svět hormonů je tajuplně přesný. Ve své podstatě hovoříme o barevném koktejlu, který, není-li úplný, může s životem řádně zamíchat. Stejného efektu se pak dočkáme, je-li některé „ingredience“ víc nebo míň.

V tomto článku se dozvíte:

  • Jaká je funkce hormonů,
  • proč trápí hormonální nerovnováha především ženy,
  • jak ovlivňuje hormonální nerovnováhu životní styl,
  • jak na sobě poznat hormonální nerovnováhu,
  • 4 nejdůležitější hormony, kterým bychom měli věnovat pozornost a jak je dostat do rovnováhy,
  • dále co je to estrogenová dominance či inzulinová rezistence a jak je řešit,
  • jak snížit hladiny stresového hormonu a mnohem více.

Jaká je funkce hormonů?

Hormonální systém je tedy něco, co naše buňky popohání k činnosti a řídí aktivitu. Dalšími důležitými systémy napojenými na ten hormonální jsou: nervový (zpracovává informace a rozhoduje) a imunitní (ochraňuje, brání a dělá pořádek).

Základem pro to, abychom se cítili spokojení, šťastní a zdraví, je hormonální rovnováha. Jednoduše řečeno život v rovnováze = šťastný život. Jakmile totiž dojde k jejímu narušení, začnou se objevovat nepříjemné symptomy, které dokáží výrazně ovlivnit kvalitu našeho života.

Proč trápí hormonální nerovnováha především ženy?

Hormonální nerovnováha velmi úzce souvisí s menstruačním cyklem a později také klimakteriem. Hormony jako na houpačce – takto by se to dalo pojmenovat. Některých hormonů s věkem ubývá, což je naprosto přirozený jev jak u mužů, tak u žen. U mužů je to především testosteron, u žen estrogen. Zatímco u mužů ubývá testosteron pozvolna, u žen je pokles výraznější, náhlejší (v období menopauzy). Více ohrožení jsou však všichni, co trpí obezitou a cukrovkou 2. typu.

Jak životní styl ovlivňuje hormonální nerovnováhu?

Zásadně. Nezdravý životní styl, nedostatek spánku, nadmíra stresu, užívání některých léků. Všechny tyto faktory velmi výrazně ovlivňují naši hormonální nerovnováhu. Pokles hormonů mohou způsobovat také nejrůznější onemocnění (např. obezita, problémy se štítnou žlázou, onkologická onemocnění). Tvorbu vlastních pohlavních hormonů naopak výrazně ovlivňuje hormonální antikoncepce.

Příznaky hormonální nerovnováhy

Nespavost, výkyvy nálad, podrážděnost, bolestivá prsa, noční pocení, snížené libido, bolesti hlavy, vypadávání vlasů, úzkosti, deprese. Která z žen se nikdy nesetkala s podobnými stavy?

Co s tím? Pojďme se podívat na 4 nejdůležitější hormony, na které bychom se měli zaměřit.

1. Estrogen – ženský hormon. Co dělá?

No, je toho opravdu dost, co vše má tento hormon na starost.

  • Zrychlení metabolismu;
  • snížení množství svalové hmoty;
  • stimulace růstu děložní sliznice;
  • ovlivnění libida;
  • zdravý vzhled kůže, ale i cév;
  • péče o kostní aparát, eliminace osteoporózy, zvýšení obnovy kostí.

A to jsme zdaleka nevyčerpali vše. Estrogenu podléhá též menstruační cyklus, těhotenství, ale i přechod, během kterého se onen poklad, ze kterého jsme po dlouhou dobu čerpaly, začíná ztenčovat, zavírat na zámek. Tento proces je naprosto přirozený a zcela náleží k životu ženy. Zde si pak pomůžeme bylinkami, cvičením či úpravou stravy, kdy zařadíme potraviny, které mají na hladinu estrogenu pozitivní vliv.

Co se však stane, pokud je hladina estrogenu dlouhodobě zvýšená a dochází k tzv. estrogenové dominanci?

Je potřeba zmínit další z hormonů, kterým je progesteron. I ten se tvoří převážně ve žlutém tělísku. Stejně jako estrogen, taktéž i progesteron zodpovídá za přípravu děložní sliznice k uhnízdění vajíčka. Nedojde-li k oplodnění, tvorba progesteronu slábne a na řadu přijde menstruační krvácení. Pokud však žena otěhotní, progesteron se postará o to, aby již k menstruaci nedošlo. V pochvě se utváří ochranný hlen, připravují se mléčné žlázy, dochází k tlumení předčasných kontrakcí. Rovnováha mezi těmito hormony je skutečně křehká, mění se též s věkem, zejména v období před a během menopauzy. Přesto ji často ovlivňujeme vnějšími vlivy, kterými jsou:

  • Hormonální antikoncepce;
  • alkohol;
  • chronický stres;
  • xenoestrogeny z kosmetických či úklidových produktů, pesticidů, mykotoxinů.

Příznaky estrogenové dominance:

  • Nepravidelný menstruační cyklus;
  • oteklá, bolestivá prsa;
  • výkyvy nálady;
  • padání vlasů;
  • únava;
  • problémy se spánkem;
  • nadváha;
  • ztráta libida.

Jak řešit estrogenovou dominanci stravou a životním stylem?

Zařaďme do jídelníčku zdravější přílohy, jako jsou jáhly, pohanka, quinoa, amarant, ječné kroupy, rýže basmati. Z luštěnin se zaměřme spíše na čočku, protože fazole, a hlavně pak cizrna, obsahují vysoké množství fytoestrogenů jako již zmíněná sója. Zařaďme brukvovitou zeleninu. Maso si dopřejme z volného chovu, kde přesně víme, co zvíře jedlo. Začleňme jej 2x týdně. Jídelníček proložme taktéž rybami. Výborné jsou sardinky ve vlastní šťávě, treska, ale i makrela či volně žijící losos.

Pozornost věnujme také kosmetice, kterou si denně nanášíme na kůži, chemickým prostředkům, kterými uklízíme naše příbytky. To vše, byť se to nezdá, může mít vliv na množství hormonů.

Pracujme se stresem, který je stejně destruktivní jako špatně seskládaný jídelníček či nevhodné životní podmínky. Jednotlivé dílky pak utvářejí celek.

2. Melatonin – hormon tmy a spánku

Tento hormon je nezbytný pro denní biorytmus a spánkový cyklus. Ovlivňuje i pohlavní orgány a sexuální život obecně. Je-li ho příliš, snižuje produkci pohlavních hormonů estrogenů u žen a testosteronu u mužů. Tento hormon je považován za nejúčinnějšího zametače škodlivých kyslíkových radikálů. Je schopen stimulovat antioxidační enzymy a redukovat oxidační stres.

Významnou roli zde hraje pravidelný a dostatečný spánek. Nepodceňujte jej! Důležité je spát alespoň 6–8 hodin každý den. To, že spánek léčí, věděli již naši předci. Dodržování pravidelných rytmů spánku a vstávání, spánek ve tmě a v klidu může představovat dosud nedostatečně oceňovaný jednoduchý způsob, jak si udržovat dobré zdraví od narození do pokročilého věku. Zvykněme si na zatažení neprůhledných závěsů v oknech, vypnutí všech zdrojů světla, zakrytí blikajících osvětlených budíků, pohotovostních světélek u televizorů a počítačů. Není vhodné používat bílé světlo při probuzení v noci.

3. Kortizol – hormon stresu

V dnešní uspěchané době je velmi málo pravděpodobné, že se vám stres úplně vyhne. Kdo z nás může říct, že nemá stres? Rušný životní styl, špatný spánek, toxiny v životním prostředí a v neposlední řadě nepříjemné emocionální vjemy a prožitky. Aby to tělesný celek zpracoval a zvládal, má k tomu pomocníka a tím je hormon kortizol.

Kortizol je označován jako stresový hormon, je nezbytnou součástí pro dobré fungování těla.

Pokud se klubíčko stresů namotává příliš dlouho, projeví se zvýšení hladiny tohoto hormonu. Z toho pak plyne nerovnováha pohlavních hormonů. A to může přispět k:

  • hormonálním poruchám;
  • nadváze;
  • k zamlženému myšlení a celkově snížené vitalitě (Cushingova choroba).

Jak snížit hladinu kortizolu a dosáhnout jeho optimální hladiny?

  • Určitě je třeba v  jídelníčku omezit příjem cukru, sacharidů, moučných výrobků. Nahradit je ovocem, zeleninou, rybami, ořechy, semínky, nezapomínáme na vlákninu. Seznam si každý vytvoří sám.
  • Samozřejmě je nutno učinit změnu ve svém životním tempu, kdy pracovní nasazení a spěch mají být vyváženy uvolněním, modlitbou, relaxací, pohybovou aktivitou na denním světle. Pobývat na přirozeném slunečním světle co nejvíce, v domácnosti nahradit převahu modrých, studených paprsků umělého světla teplejšími barevnými tóny (hlavně v relaxačních zónách bytu, kde trávíme čas před spaním). Pro dobrý spánek  v noci si zajistit klid, odstranit rušivé vlivy, nasadit si třeba spánkovou masku na oči, aby si mohly smysly důkladněji odpočinout.
  • Z potravních doplňků přidávejte hořčíkvitamín C a byliny typu ashwaganda, která má příznivé, harmonizující účinky na kortizol, ale i na DHEA, což je prekurzor pro pohlavní hormony.

4. Inzulin – co dělá v těle?

Inzulin je hormon bílkovinné povahy produkovaný slinivkou břišní, jehož hlavní funkcí je snižování hladinu cukru v krvi a transport mastných kyselin, aminokyselin a glukózy z krve k buňkám. Je potřebný vždy, když je nutno správně využít přijaté živiny ze stravy.

Co je inzulinová rezistence?

Inzulinová rezistence je stav, kdy dojde ke snížení schopností tkání odpovídat na inzulin, což se děje zejména ve svalech a tukové tkáni. Tělo kompenzuje inzulinovou rezistenci další tvorbou hormonu, neboť buňky potřebují glukózu k přežití. Pokud dlouhou dobu konzumujete cukry a sacharidy, produkuje slinivka více a více inzulinu, takový stav se nazývá hyperinzulinemie. Tento proces udržuje hladinu cukru v krvi pod kontrolou, ale po čase už inzulin přestane plnit svou funkci, cukr se nedostává do buňky, ale zůstává v krvi a při krevním testu najdete zvýšenou glykemii. Rozvíjí se tak diabetes druhého typu.

Mezi další faktory, které podporují rezistenci na inzulin, patří:

  • kouření, alkohol, ponocování, změna denního rytmu, nedostatečný spánek, málo fyzického pohybu, všemožné stresy, strava chudá na omega 3 mastné kyseliny, naopak bohatá na omega 6 mastné kyseliny, již zmíněný nedostatek vitamínu D, málo času stráveného na slunci a samozřejmě genetické dispozice.

Největším rizikem vysoké inzulínové rezistence je rozvoj srdečního onemocnění a diabetu.

Jak snížit inzulinovou rezistenci?

  • Snižte příjem cukrů nebo je omezte na úplné minimum.
  • Vyzkoušejte pravidelný půst (přerušovaný půst).
  • Soustřeďte se na dostatek pravidelného pohybu.
  • Zaměřte se na dostatek kvalitního spánku.

O hormonech by se dalo psát ještě několik dalších hodin. Co je ale důležité? Zaměřte se na eliminaci stresu, dostatek pohybu a vyváženou stravu. Naslouchejte svým biologickým hodinám, dodržujte cirkadiánní rytmus. Snažte se omezit příjem chemických látek v kosmetických přípravcích i v potravinových doplňcích. A smějte se:-)

Můj tip – co mám vyzkoušeno

DRMEK OBECNÝ

Pokud existuje bylina, o které můžeme s jistotou tvrdit, že podporuje všechny tyto funkce, potom je to drmek obecný, známý také pod názvem mnišský pepř či bobule cudnosti. Z pohledu čínské medicíny oplývá schopností  „uvolňovat jaterní čchi“, řadí se tak mezi byliny vhodné téměř pro každou ženu. Pomůže vám skoncovat s nepříjemnými pocity během menstruace nebo menopauzy.

Zdroj: www.puravia.cz
Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *