Rubriky
Články

Dlouhověkost: 3 vědecky podložené způsoby, jak žít co nejdéle ve zdraví, které můžete začít dělat ještě dnes

Už jste někdy narazili na termín “longevity”? V překladu dlouhověkost, je aktuálně velmi populární oblastí ve světě zdraví, doplňků a nejrůznějších technologií. Dlouhověkost nemusí znamenat jen žít déle. Dlouhověkost pro nás znamená žít kvalitní plnohodnotný život. Těšit se ze zdraví bez bolestí a chronických potíží. Být aktivní, v kondici a se spoustou energie.

V tomto článku se zaměříme především na tato témata:

  • Co je to stárnutí a proč stárneme?
  • Co ovlivňuje stárnutí?
  • Jak zpomalit stárnutí?
  • Jaké potraviny zařadit do jídelníčku pro dlouhověkost?
  • Jak často sportovat pro delší život?
  • Jak dělat přerušovaný půst pro dlouhověkost a nemít hlad?

Co je to stárnutí?

Stárnutí je nepřetržitý biologický proces, který začíná dnem narození. Týká se fyziologických změn v našem těle, které prožíváme během života. V současné době existuje více než 300 teorií o tom, proč stárneme a neustále se objevují další.

Vnitřní stárnutí je geneticky podmíněný a přirozený proces, naopak vnější stárnutí je výsledkem vnějších faktorů, které můžeme ovlivnit sami. Jak? Místem kde žijeme, stravou jakou jíme, mírou stresu a dalšími životními návyky jako kouření či sport.

Proč stárneme?

Mechanismus stárnutí zahrnuje mnoho jevů, mezi které patří například:

  • Ztráta schopnosti číst správné geny ve správný čas,
  • zkracování telomer chránících naše DNA před poškozením,
  • postupně rostoucí počet buněk, které ztratily schopnost se dělit,
  • ztráta schopnosti stabilní a bezchybné produkce proteinů,
  • snížení funkce mitochondrií zásobující buňky energií,
  • vyčerpání kmenových buněk,
  • pokles imunitní reakce,
  • nahromadění oxidačního stresu způsobeného volnými radikály a mnoho dalšího.

Rychlost stárnutí ovlivňují geny, vnější prostředí i životní styl

Možná byste čekali, že se dvojčata dožijí stejného věku, a to díky predispozicím ke stejným nemocem. Ale není tomu tak. Přestože sdílejí identickou DNA od svých rodičů, vědci při studii na jednovaječných dvojčatech zjistili, že faktory životního stylu zásadně ovlivňují biologický věk člověka.[1] Měřeny byly tyto 4 faktory: kouření, konzumace alkoholu, úroveň fyzické aktivity, konzumace ovoce a zeleniny.

V této studii bylo zkoumáno 173 párů jednovaječných dvojčat obou pohlaví a různých věkových skupin. Výsledky ukázaly nižší biologický věk u těch jedinců, kteří konzumovali více ovoce a zeleniny, byli fyzicky aktivní, nekuřáci nebo bývalí kuřáci a pili alkohol v přiměřené míře nebo vůbec. Jinak řečeno, jedinec dodržující zásady zdravého životního stylu byl biologicky mladší než jeho dvojče se stejnou DNA, ačkoliv byli oba chronologicky stejně staří.

Biologický věk určuje stav organismu osoby.

Chronologický věk vyjadřuje čas, který uplynul od narození.

Jak zpomalit stárnutí?

Neexistuje žádný lék na dlouhověkost, ale existuje mnoho způsobů, jak žít dlouhodobě kvalitní život, které můžete dělat i vy. Významnou roli hraje nejen vnější prostředí (kouření, strava, pohyb), ale to vnitřní (psychická pohoda, stres). Zde vám představíme 3 vědecky ověřené způsoby, které můžete začít praktikovat ještě dnes.

1. Jídelníček dlouhověkosti

Strava má významný vliv na naše zdraví. Vědci tvrdí, že lidé jakéhokoli věku si mohou prodloužit délku života, pokud dodržují převážně rostlinnou stravu. Podle nich si mladší i starší jedinci mohou změnou stravovacích návyků prodloužit délku života o více než deset let. Ze studie vyplývá, že mezi potraviny prodlužující délku života jednoznačně patří luštěniny, celozrnné obiloviny a ořechy. Naopak se doporučuje omezit konzumaci červeného a méně zpracovaného masa.[2]

Jiná analýza z roku 2020 ukázala, že vysoký příjem celozrnných obilovin, zeleniny, ovoce, ořechů a také kávy je spojen se sníženým rizikem úmrtí ze všech příčin. Vysoký příjem červeného nebo zpracovaného masa byl spojen s vyšší úmrtností ze všech příčin.[3]

Co z toho vyplývá? Nikdy není příliš pozdě na to zařadit do jídelníčku více potravin z rostlinných zdrojů a pozitivně tak podpořit náš organismus.

Potraviny pro dlouhověkost

Sem jednoznačně patří potraviny bohaté na antioxidanty. Důležitá je ovšem jejich pravidelná konzumace.

  1. Brukvovitá zelenina. Před samotným vařením např. brokolice nebo květáku, důkladně zeleninu na nakrájejte na velmi malé kousky, čímž se aktivují důležité látky jako sulforafan.
  2. Listová zelenina. Z vitamínů obsahuje kyselinu listovou, vitamíny C, E, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), karoteny řazené mezi důležité antioxidanty a také spoustu minerálů jako například hořčík, draslík, fosfor, vápník, železo, zinek či jód.
  3. Bobule. Ovoce jako borůvky, jahody či goji jsou bohaté na antioxidanty a mimo jiné působí příznivě i na cholesterol a krevní tlak.
  4. Luštěniny. Konzumace fazolí, hrachu, čočky nebo cizrny alespoň dvakrát týdně má pozitivní vliv na hladiny glukózy v krvi i cholesterol. Luštěniny jsou bohaté na celou řadu důležitých nutrientů.
  5. Houby. Pravidelná konzumace hub je spojena s celou řadou benefitů pro lidský organismus. Zařaďte do svého jídelníčku i exotičtější houby jako shiitake, maitake nebo reishi.

2. Pohyb pro delší život

Všichni víme, že cvičení nám pomůže zlepšit kondici, snížit hmotnost, zlepšit rovnováhu a náš kardiovaskulární systém. Je vědecky podloženo, že pravidelné cvičení skutečně ovlivňuje délku života. Nejedna studie poukazuje na to, že lidé dodržující minimální doporučení pro fyzickou aktivitu (150-300 minut týdně středně intenzivní aktivity nebo 75-150 minut týdně intenzivní aktivity, snížili riziko předčasného úmrtí až o 21 %. Lidé, kteří se pohybovali dvakrát až čtyřikrát častěji, než je minimum, však dokázali snížit riziko až o 31 %.[4]

Co z toho vyplývá? Naplánujte si alespoň 2-3 intenzivnější tréninky týdně, kdy se zadýcháte. Každý den choďte na procházky a hýbejte se průběžně během dne. Pravidelnost a konzistence je zásadní!

3. Přerušovaný půst

Přerušovaný půst je stále populárnější. Věděli jste však, že kromě výhod spojených s úbytkem hmotnosti nebo lepší inzulinovou rezistencí může prodloužit život? Půst například pomáhá aktivovat zvýšenou produkci antioxidantů, opravu DNA, odstraňování poškozených nebo odumřelých buněk a snížení zánětu.[5]

Čím starší jsme, tím více se zpomalují naše metabolické procesy. Oslabuje se imunitní systém a klesá produkce základních enzymů a antioxidantů. Rychlost stárnutí závisí také na našem životním stylu, stravě a pohybu. Což v konečném důsledku může způsobit vyšší náchylnost k různým onemocněním. Jeden z předních světových vědců zabývajících se dlouhověkostí Valter Longo, zjistil, že přerušovaný půst má pozitivní přínos pro mnoho zdravotních stavů a onemocnění souvisejících s věkem, včetně cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny a neurologických poruch.[6]

Co z toho vyplývá? Vyzkoušejte přerušovaný půst, kdy svou obvyklou stravu přijmete v 8-10 ti hodinovém okně a následně 14-16 hodin nic nejíte. Během půstu je třeba dbát na dostatečný příjem tekutin (čistá voda, neslazený čaj, káva bez mléka), to vám pomůže překonat možnou únavu. Pro konkrétní představu přerušovaného půstu 16/8 si můžete dát první jídlo v 11 hodin a poslední v 19 hodin. Pokud máte rádi snídani, vyzkoušejte druhý typ půstu 14/10 a začněte jíst v 9 hodin a skončete v 19 hodin.

Dlouhověkost není zázrak, je to způsob života, který si můžete osvojit i vy.

Můj recept na dlouhověkost

  1. Kolagen – více informací ZDE

2. NMN – NIKOTINAMID MONONUKLEOTID, 60 KAPSLÍ

NMN, považován za elixír mládí, je molekula přirozeně se vyskytující ve všech formách života a je klíčovou složkou pro zvýšení hladiny NAD ve všech buňkách. NAD není jen pouhá předložka, ale také esenciální molekula (nikotinamid adenin dinukleotid) hrající významnou roli ve funkci mitochondrií metabolismu a genové exprese. Přestože přirozené stárnutí může provázet úbytek energie, neklesejte na mysli. Tento exkluzivní produkt od firmy Cymbiotika díky obsahu extraktu ze zeleného čaje podpoří vaši koncentraci, duševní stav i výkonnost. 

VÍCE ZDE

[1] článek je ve vlastnictví : www.puravia.cz

https://www.lifespan.io/news/twin-study-shows-that-diet-and-exercise-lower-biological-age/

[2] https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1003889

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31631676/

[4] https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/exercising-more-than-recommended-could-lengthen-life-study-suggests/

[5] https://www.gwern.net/docs/longevity/2019-decabo.pdf

[6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27810402/

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *