Rubriky
Básně

Aktivně proti celulitidě

Autorky článku: Mgr. Zuzana Švédová, Alena Jugová

Pomóc, pomerančová kůže!!!

Kdo by ji neznal, onu nevzhlednou pomerančovou kůži, ať už na sobě či druhé ženě, kdy ušetřeni nebývají ani muži. A to zvláště, mají-li nadváhu, případně, trápí je přebytek ženských pohlavních hormonů. Tyto příčiny pomerančové kůže jsou velmi časté, nadváha i hormony jsou mocnými pány, pak tu však máme i tajemnou lymfu, která, když neproudí tak, jak má, stagnuje, zpomaluje, či se někde hromadí, může nám zavařit na pořádný problém. Nevzhlednou kůží, varixy, otoky, bércovými vředy počínaje, rakovinou v nejhorších případech konče. Proto, to, co nám naše tělo tak jasně signalizuje, určitě neberme na lehkou váhu. Protože celulitida není jen kosmetickým kazem. A jistě se netýká pouze obézních jedinců, neboť i na stehnech štíhlých žen lze pozorovat zárodky pomerančové kůže.   

Lymfě chybí pumpa 

Jelikož problém celulitidy spatřuji v prvé řadě ve stagnující lymfě, zkusme si k ní něco málo povědět.  

V našem těle obíhá krev, která vyžaduje pumpu v podobě srdce, dále jsou nezbytné cévy, které dělíme na tepny, žíly, vlásečnice. Pomůžu-li si pěknou citací o toku krve ze stránek Ikemu, dozvíme se, že: Krev z celého těla přitéká žílami, které se postupně spojují a do srdce, jeho pravé síně, tak ústí dvě velké cévy-duté žíly-horní a dolní. Z pravé síně krev protéká do pravé komory, odtud plicní tepnou do plic, kde se okysličí a vrací se plicními žílami zpět do srdce, do levé síně. Z levé síně krev pokračuje do levé komory, odkud je vypuzena do aorty a dále tepnami do celého těla.  

Krev má tedy své srdce, mocnou pumpu, která pracuje nonstop a neúnavně, dnem i noc, 365 dní v roce. Dokud se nenaplní číše života. Ale co lymfa, lymfa, která proudí lymfatickými cévami, které s pravidelností jim vlastní každý den odvedou z tkání více než dva litry mezibuněčné tekutiny, kterou následně filtrují, aby ji navrátily opět do krve. Takto jsou z tkání odstraňovány mrtvé buňky, bílkoviny, tuky, konečné produkty metabolismu, cizí tělesa (tady mne napadá tetovací barva, která bývá v lymfě velmi často detekovaná a lymfatický systém si s ní jen stěží dokáže poradit), ale i bakterie. Ve své podstatě platí za jeden z hlavních obranných mechanismů v těle, neboť tělo chrání před různými infekcemi, případně též, nádorovým onemocněním. Je tedy důležitá, a to velmi. Jenže, proudící lymfa nemá svou pumpu. Tou pumpou jsme totiž, ve své podstatě my.  

Když lymfa stagnuje  

Třeba jste jen unavenější, máte dojem, že okamžitě a po všem přiberete, otékají vám končetiny a nedej Bože, když si tu a tam zajdete na nějaký večírek. Dopady pak cítíte ještě po 14 dnech. Při stagnující lymfě též klienti uvádějí tyto problémy 

 • zmíněná únava,  
 • trávicí potíže, 
 • bolesti kloubů,  
 • častá bolest hlavy,  
 • nadváha, která je téměř neřešitelná,  
 • infekce horních cest dýchacích,  
 • nečistá pleť, od akné přes ekzém.  

Jedním z dobrých ukazatelů je i to, že znenadání, opravdu velmi rychle přibereme na váze, ani ne tak v oblasti tuku, jako spíše hromaděním vody v těle. To, když už lymfa vskutku mele z posledního. Proto se objevují velmi časté otoky, zejména v oblasti dolních končetin, ale také rukou či kolem břicha. Vyskytnou-li se navíc kruhy pod očima a ráno vstáváme v područí únavy, zkusme se zamyslet též nad stavem ledvin.  

Jedním z dobrých ukazatelů bývají typické hrbolky na kůži, ať už se jedná o stehna, paže, případně bříško. A právě tehdy nám organismus dává najevo, že se již nedokáže vypořádat s odpadem pramenícím z látkové přeměny, neboť se narušil správný poměr mezi kapacitou přísunu a odváděním látek. Na začátku lze tento problém docela jednoduše vyřešit, samozřejmě, je třeba vědět a poté začít.  

Jak lymfu rozproudit  

 1. Pohyb je pro nás stejně důležitý, jako tlukot srdce 

Ruku na to stejné, tlukoucí srdce. Bez pohybu je život docela prázdný. Proč? Protože upevňuje naše svaly, činí nás ohebnými, pružnými, do kostí dokáže zabudovat až o 30 % vápníku více, než když pouze sedíme a chytáme lelky. Činí nás radostnější, spokojenější a klidnější, protože uvolňuje napětí, vhání do krve potřebné endorfiny. A pak, také nás prodýchá, kdy člověk rázem nabere do plic mnohem více kyslíku, zbaví se únavy, celkově pookřeje. Vy, kteří cvičíte, mi jistě dáte za pravdu. Pohyb je klíčový zejména pro ty, kteří vykonávají sedavou práci. A abych nezapomněla, pohyb je pro lymfu základní pumpou.  

Lymfa však nepotřebuje žádné složité doskoky, kreace, akrobacii či vruty. To, co ji zejména přijde vhod, bude zcela obyčejná chůze, ke které přidáme také své ruce. Dopředu jeden krok, druhý a další, k tomu pěkně zapojit ruce, stejně, jako bychom šli například s nordic walking hůlkami.  

Lymfě též svědčí cvičení s vlastní vahou těla, případně, vezmeme-li do ruky činky nižší gramáže. Pomalejší běh, ale i plavání, což se hodí, nejsme-li zcela mobilní. Voda totiž nadnáší a při pohybu nám výrazně pomáhá.  

Já osobně chodím, skáču přes švihadlo a též moc ráda cvičívám jógu. Při té si přijdu, jako ryba ve vodě. Mé tělo má rovněž sklony k celulitidě a tak, pohyb je pro mne odvěký základ. Snažím se, každý den a též mne moc baví.  

 1. Strava, jako když tlučou srdce dvě 

Sami víme, co jsme schopni během dne sníst, kolik dokážeme spolykat cukru, kolik zeleniny odsouváme do pozadí, jak často holdujeme alkoholu, jak často se přejídáme, případně, držíme nechtěné, vyčerpávající půsty, a to jen proto, že na jídlo nezbyl vůbec čas. Minimum vody, mnoho šálků kávy, i to je špatné a pro lymfu dvojnásob.  

Oněch doporučení k lymfě si přečtete mnoho, jeden zcela vylučuje mléčné výrobky, aby je druhý pro změnu povolil. Někteří lékaři dokonce propagují pouze konzumaci tzv. raw stravy, tedy stravy syrové, která je plná potřebné vlákniny, jakožto i enzymů, které mají na lymfu velmi dobrý vliv. Já sama bych tady nebyla tak striktní, protože samozřejmě, potřebujeme i ty bílkoviny a raw strava, zejména v zimě, ochlazuje a paradoxně může problém přiživit. K čemu se však přikládám, může být toto jednoduché schéma:  

 1. Minimum kávy a lze-li, z jídelníčku ji zcela vyjměme,  
 1. Libové maso, jako je krůta, kuře, hovězí, kvalitní čerstvé ryby, vejce 
 1. Pohanka, jáhly, quinoa, čirok, amarant, ječné kroupy, rýže basmati, luštěniny 
 1. Veškerá zelenina, brambory vařené ve slupce, batát, možná jen pozor na kukuřici  
 1. Čerstvé ovoce v umírněném množství, diskutabilní jsou banány, které lymfě nemusí svědčit 
 1. Za studena lisované rostlinné oleje, jako je olivový, lněný, konopný, kokosový 
 1. Čerstvé bylinky, česnek, cibulka, křen, koření  
 1. Dýňové semínko, len, mandle a další ořechy, kromě arašídů 
 1. Osobně bych se též přiklonila ke kvalitním mléčným výrobkům jako je čerstvý tvaroh, podmáslí, syrovátka, méně tučný, přírodní sýr  
 1. Dostatek tekutin na bázi čisté vody bez bublinek, bylinky. 

Můj tip: LYMFA 50 ml

Tato bylinná tinktura pochází z bylinné řady Pavlovy směsi. Obsahuje gotukolu, která je skvělým pomocníkem v boji proti vráskám a celulitidě. Posiluje nervovou soustavu, léčí rány, vyžehluje vrásky, prodlužuje život.

Více o účincích naleznete v tomto článku.

KOUPIT ZDE

Na co však pozor, budou různě zpracované výrobky instantního, zakonzervovaného typu, alkohol, zmíněná káva, mnoho cukru (při celulitidě jej doporučuji zcela vyjmout), příliš tučné a slané potraviny, takže, milé dámy, slané tyčinky ponechme stranou.  

Lymfa nemá ráda extrémy, mysleme na to a podle toho též konejme. Jeden den klid a druhý den maratón, případně, maratón 24 hodin v kuse. I to je špatně a ubližuje tělu. Osobně doporučuji též zapracovat na sebelásce, protože, milujeme-li sami sebe, žijeme v harmonii a dáme si to nejlepší.  

 1. Stres, stres a zase stres, který nutí srdce tlouci nepřiměřeně 

Známe to jistě do jednoho všichni. Jsme ve stresu a srdce bije, jako na poplach. Lymfatický systém má zásadní význam pro naši imunitu, protože právě on tělo zbavuje nebezpečných toxinů. Jsme-li v chronickém stresu, nepravidelně a nevhodně se stravujeme, naše lymfa dostává zabrat. A nejen ta, neboť chronický stres je jednou z příčin vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, nadváhy, ale též diabetu 2. typu. Naučme se zvolnit, naučme se odpočívat. Dobře se najezme, protože spokojené a dobře vyživené tělo pak neprahne po dalších cukrech a nesmyslech. A k tomu cvičme, což nám též pomůže zatočit se stresem. Namístě je také zastavit se a naučit se relaxovat.  

 1. Lymfo masáže 

Rozproudit lymfu lze též pomocí speciální lymfo masáže, která se nesoustředí na svaly, nejde tedy do hloubky, jako je zvykem u klasických masáží, namísto toho stimuluje povrch těla. Lymfodrenáž může být ruční anebo přístrojová, někdy se dokonce tyto techniky kombinují. Vždy však platí, že by ji měl provádět odborník, tedy člověk proškolený.  

Máme-li pomerančovou kůži či dokonce otoky, užitečné se jeví břišní dýchání, to znamená, při nádechu zvedáme břicho, nikoli hrudník. Takové dýchání lze nacvičit u fyzioterapeutů, lymfologů, případně též na józe. Rovněž se doporučuje zcela jednoduchý houpavý pohyb, během kterého stoupáme střídavě na paty a špičky. Někde se využívají nestabilní plošiny, které aktivují důležité svaly, případně pomohou i nášlapní ježci, kteří stimulují reflexní body.  

Technik existuje dozajista mnoho a pokud je správně uchopíme a propojíme, můžeme se v oblasti pomerančové kůry dočkat výrazného zlepšení.  

5. Lymfo masáže doma s použitím funkčních technologií

Můj tip: Za mě je naprosto jedinečný tento masážní gel, který je možno používat samostatně nebo pro maximální efekt s Age Loc galvanickou žehličkou. Směs ageLOC se zaměřuje na hlavní zdroje stárnutí, aby tak zachovala mladistvý vzhled a omezila projevy stárnutí. Ale chápu, že pro některé může být investice příliš vysoká. V kombinaci s galvanickou žehličkou můžete používat na povislou kůži na rukách, pomerančovou kůži na nohách a zadku anebo na povadlou kůži na břichu po porodu.

Pokud si jej budete chtít objednat samy se slevou 30%, přihlašte se přes tento odkaz, zaregistrujte se a slevu 30% můžete využívat na všechny vaše nákupy.

ODKAZ ZDE

Poté stačí zadat do vyhledávače název produktu – ageLOC Body Shaping Gel

V případě že by jste měli zájem o komplet včetně galvanické žehličky, postup je stejný.

ODKAZ ZDE

Poté stačí zadat do vyhledávače název produktu – ageLOC Galvanic Body Trio. Po registraci již vidíte cenu po slevě 30%.

VIDEO ZDE

Držím tedy pěsti, myslete na to, že cesta je cíl.  

V článku jsou použity informace z knihy:  

Weyergans, Rudof. Aktivně proti celulitidě. Praha: Ivo železný, 2001. 142 str. ISBN: 80-240-0626-X 

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *